Automobilklub Wielkopolski

Delegatura Mosina

Krótka historia Delegatury

Automobilklub Wielkopolski to jedno z najstarszych stowarzyszeń w Polsce, założone 25 sierpnia 1923 roku. Klub liczący 87 lat rejestruje ponad 4000 członków i sympatyków działających w kilkudziesięciu Komisjach, Kołach i Delegaturach.

Jedną z najprężniej działających delegatur, bardzo widoczną w naszej Małej Ojczyźnie – Mosinie - jest Delegatura Mosina Automobilklubu Wielkopolski. Delegatura organizowała każdego roku kilka rajdów rodzinno – turystycznych. We współzawodnictwie kół i delegatur Automobilklubu Wielkopolski zajmowała zawsze czołowe miejsca, a w 1983 r. miejsce pierwsze. W 1989 r. na organizowanym przez Delegaturę Zlocie Kół i Delegatur w Nowym Dymaczewie wzięło udział ponad 100 osób. 

Założona została 12 października 1979 r. Pierwszym i jedynym przez 17 lat prezesem był Bolesław Szmyt. W swoim szczytowym okresie liczyła ona 77 członków. Delegatura organizowała każdego roku kilka rajdów rodzinno – turystycznych.

We współzawodnictwie kół i delegatur Automobilklubu Wielkopolski zajmowała zawsze czołowe miejsca, a w 1983 r. miejsce pierwsze. W 1989 r. na organizowanym przez Delegaturę Zlocie Kół i Delegatur w Nowym Dymaczewie wzięło udział ponad 100 osób. 

We wrześniu 1996 r. w związku z nagłą śmiercią Prezesa Delegatury Mosina Bolesława Szmyta i brakiem osoby wyrażającej zgodę na kierowanie Zarządem działalność Delegatury została zawieszona. Delegatura Mosina Automobilklubu Wielkopolski prowadziła również szkolenia w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego dla młodzieży i dorosłych, które kończyły się egzaminem na kartę rowerową i kartę woźnicy.

Delegatura Mosina swoją niezwykłą aktywnością jak i ciągłą obecnością wpisała się na stałe w krajobraz organizacji działających na naszym terenie.

Najnowsza historia Delegatury Mosina Automobilklubu Wielkopolski zaczyna się w kwietniu 2004 roku, kiedy to została reaktywowana , przez grupę zapaleńców i przy okazji wielkich miłośników czterech kółek jak i RAJDÓW – w każdej postaci. Wznowienie działalności Automobilklubu Wielkopolski na ziemi mosińskiej to stworzenie Koła Mosina. Najważniejszymi wydarzeniami są Mosińskie Mistrzostwa Motorowe – współorganizowane przez Urząd Miejski w Mosinie.

Po niespełna roku ponownie powstała Delegatura Mosina i wpisała się swoją działalnością w lokalne życie. Od tego czasu do dnia dzisiejszego reagując na ogromne potrzeby lokalnej społeczności organizujemy z roku na rok coraz większą ilość imprez. Najważniejszymi wydarzeniami są Mosińskie Mistrzostwa Motorowe – współorganizowane przez Urząd Miejski w Mosinie . Imprezy turystyczno-samochodowe  jak: Rajd Walentynkowy, Rajd Św. Krzysztofa, Rajd Pożegnanie lata, rajd związany tematycznie z corocznymi obchodami Dni Mosiny - Eleganta z Mosiny, Rajd z Miśkami,  niezwykle emocjonujący nocny Rajd w Ciemno na stałe wpisały się w klubowy i mosiński kalendarz ważnych wydarzeń. Każdego roku Delegatura Mosina wspiera znaną na całym świecie akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, organizując Mosiński Rajd Orkiestrowy.

Już od wielu lat członkowie Delegatury Mosina, sympatycy Delegatury jak i mieszkańcy Mosiny wspierają swoim udziałem i hojnością dzieci dla których różnymi dźwiękami i od wielu lat gra Orkiestra. Są to imprezy za każdym razem przyciągające rzesze stałych „bywalców” jak i „nowicjuszy”, którzy niejednokrotnie bardzo szybko dołączają do stałego grona uczestników i pasjonatów turystyki motorowej.  Wbrew pozorom nie polega ona tylko na wygodnej jeździe na fotelach pojazdu, wielokrotnie uczestnicy muszą się nabiegać w poszukiwaniu ukrytych zadań do wykonania  na trasie. Dodatkowo trzeba się wykazać różnorodnymi umiejętnościami i sprawnościami przy wykonywaniu licznych konkurencji rekreacyjnych przewidzianych na trasie danego rajdu. Niezwykle istotne i bardzo wciągające jest też to, że trasa do przejechania na każdym rajdzie jest przedstawiona w inny sposób, który czasami na odprawie przed rajdem brzmi bardzo groźnie i przerażająco. Jednak zazwyczaj w trakcie jazdy wychodzi że nie taki diabeł straszny jak go malują...

Co roku podczas Święta Zmarłych członkowie Delegatury Mosina Automobilklubu Wielkopolski, kierują ruchem samochodowym w okolicach cmentarza mosińskiego oraz wspomagają lokalne służby porządkowe.

W 2009 roku powstała przy Delegaturze Sekcja Ratowników Drogowych, której zadaniem jest propagowanie idei związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego i pierwszą pomocą przedmedyczną. 

Delegatura Mosina Automobilklubu Wielkopolski, włącza się również w prezentację dorobku klubowego w organizowanym od wielu lat i znanym nie tylko w Mosinie festynie – „Szeroko na Wąskiej”. Jest to inicjatywa Urzędu Miejskiego w Mosinie, gdzie w samym centrum miasta na 300 m2 powierzchni Automobilklub Wielkopolski Delegatura Mosina prezentował filmy z zakresu bezpieczeństwa ruchu, udostępniał symulator zderzeń, akademię nauki jazdy, gry i zabawy tematyczne oraz różne ciekawe i interesujące konkursy.

Delegatura Mosina współorganizowała również trzykrotnie rundy Mistrzostw Polski w Nawigacji i Turystyce. Wspomagała organizację kilkunastu w ciągu roku rajdów samochodowych; oraz gościła uczestników Międzynarodowego Festiwalu Porsche. Od kilku lat organizujemy na zlecenie Polskiego Związku Motorowego rundy Turystycznego Pucharu Polski, Nawigacyjnego Pucharu Polski, Okręgowego Pucharu Zmotoryzowanych Turystów oraz Popularnych Samochodowych Mistrzostw Okręgu PZM.

Miłośnicy motoryzacyjnej zabawy z Delegatury Mosina biorą udział w rajdowych rundach Mistrzostw Polski i Europy. Wielokrotnie  z niemałym powodzeniem startowali w Turystycznych  Motorowych  Mistrzostwach Polski, Turystycznym Pucharze  Polski, Nawigacyjnych Samochodowych Mistrzostwach Polski czy Nawigacyjnym Konkursie Europy Centralnej. Bez Was drodzy uczestnicy wszystkich tych wydarzeń – cała nasza praca i zaangażowanie nie miałyby najmniejszego sensu. Nie sposób wymienić wszystkich działań Automobilklubu Wielkopolski Delegatura Mosina.  

Pełni radości z dotychczasowego naszego działania, misji, jaką staramy się tutaj wypełniać i która daje nam olbrzymią radość oraz satysfakcję  mobilizując i motywując do nieustannego działania na obszarze naszej Małej Ojczyzny jaką jest Mosina -  dziękujemy ogromnie wszystkim za wsparcie, pomoc i przede wszystkim uczestnictwo we wszystkich wydarzeniach, których jesteśmy organizatorem.

 

 

2021.08.28 ślub Moniki i Marcina

Drodzy rajdowi przyjaciele z Mosiny, 
Z przyjemnością informujemy o naszym ślubie! 
Plenerowa ceremonia zaślubin odbędzie się na tarasie Hotelu "Perła Beskidu" w Ustroniu (woj. śląskie)
w sobotę, 28 sierpnia o godzinie 16:00.
 
Serdecznie zapraszamy! 
 Monika Wojtkowiak i Marcin Lutek

2021.05.08-09 Szkolenie OSP - online

Główna Komisja Sportów Popularnych i Turystyki PZM
KOMUNIKAT Nr 5/2021


1. Główna Komisja Sportów Popularnych i Turystyki zaprasza wszystkich zainteresowanych, poszerzaniem wiedzy i aktualizacją swoich licencji Organizatora Sportu Popularnego PZM, na szkolenie OSP online.
Celem szkolenia jest głównie pozyskanie organizatorów imprez popularnych. Szkolenie ukierunkowane jest głównie na przepisy dotyczące samochodowych imprez turystyczno- nawigacyjnych.

PROPONOWANY TERMIN:

8/9 maja 2021 w godzinach 10.oo – 16.oo:
8 maja zapraszamy osoby zainteresowane przystąpieniem do egzaminu na licencję Organizatora Sportu Popularnego „A”
9 maja zapraszamy osoby zainteresowane przystąpieniem do egzaminu na licencję Organizatora Sportu Popularnego „O” i „P”
Uczestnikiem szkolenia może być osoba pełnoletnia posiadająca przynależność do jednego z automobilklubów, klubów zrzeszonych w Polskim Związku Motorowym.
Dla osób szkolących się na licencję Organizatora Sportu Popularnego PZM oraz pozostałych osób chcących podnieść swoją wiedzę szkolenie jest bezpłatne.
Osoby zainteresowane wzięciem udziału w szkoleniu zobowiązane są przed szkoleniem zapoznać się z poniższymi materiałami szkoleniowymi:
https://pzm.pl/pliki/zg/turystyka/2020/regulaminy/szkolenie_osp_2020_03_19.pdf
https://pzm.pl/pliki/zg/turystyka/2020/regulaminy/prezentacja_regulaminu_osp_06_2020.pdf
https://pzm.pl/pliki/zg/turystyka/2020/regulaminy/zeszytosp_2020.pdf
https://pzm.pl/turystyka/regulaminy – dla stopnia „O” i „P” regulaminy TMMP, TPP, TJnO, NSMP oraz zalecenia GKSPiT dotyczące organizacji każdego rodzaju imprezy
https://www.pzm.pl/kodyfikacja-2021- dla stopnia „O” i „P”

PROGRAM:

W programie szkolenia znajdują się następujące bloki tematyczne:
- regulaminy imprez Mistrzostw Polski i Pucharu Polski w imprezach popularnych PZM, - zasady sędziowania Próby Sportowe - Odcinki Specjalne, - zasady obliczeń w imprezach sportu popularnego, - przygotowania do imprezy – Regulamin Uzupełniający, Książka Drogowa, Opis trasy (podstawowe zasady), - ćwiczenia praktyczne dotyczące opisu trasy, - szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej.

EGZAMIN:

Szkolenie zostanie zakończone egzaminem na licencję OSP stopnia "A”, „O”, „P”.

W celu uczestnictwa w szkoleniu wymagane jest wysłanie, w nieprzekraczalnym terminie do:
04.05.2021r., ZGŁOSZENIA NA SZKOLENIE na adres e-mail: monika.jaworska@pzm.pl
Dodatkowo razem ze zgłoszeniem, prosimy:
1. załączyć wypełnione i podpisane dokumenty „Załączniki Regulaminu OSP” do pobrania tutaj: https://pzm.pl/turystyka-nawigacja-samochodowa/szkolenia-osp-pzm
2. załączyć swoje zdjęcie portretowe (dla osób, które chcą wyrobić nową licencję, a nie przedłużyć obecną).
Wszelkie uwagi i pytania prosimy kierować na adres e-mail: monika.jaworska@pzm.pl

 


Przypominamy, że zgodnie z decyzją GKSPiT, opublikowaną w komunikacie 5/2020 pkt.2, uprawnienia Organizatora Sportów Popularnych posiadane w sezonie 2020 zachowują ważność w sezonie 2021, a Organizatorzy Sportów Popularnych w sezonie 2021 będą objęci ubezpieczeniem GKSPiT, wg zasad określonych przez ZG PZM na rok 2021.

 


 

2021.01.02 ś.p. Ewa Parysek - wspomnienie

Kto teraz powita nas uśmiechem,
kto serdecznie i ciepło porozmawia,
kto podzieli się swoim dobrem?
Jeżeli Ciebie już nie ma wśród nas,
to ciężkie i smutne dni dla nas wszystkich nastały.

Z wielkim smutkiem i żalem informujemy,
że 2 stycznia 2021
opuściła nasze rajdowo-motoryzacyjne towarzystwo,
opuściła nasze smutne teraz serca...

Ewa Parysek

członek Delegatury Mosina Automobilklubu Wielkopolski,
koleżanka, dla wielu przyjaciółka.

Nikt z nas nie przypuszczał, nikt nie zakładał, że ten
nowy 2021 rok tak niespodziewanie zdmuchnie płomień świecy twojego życia Ewo,
jednak mimo wszystko pozostaniesz w naszej pamięci na zawsze.

A każda następna impreza czy też rajdowe spotkanie,
od teraz nie będzie już nigdy takie samo, jak było z Tobą.
 — smutno

Pogrzeb odbył się w sobotę 16 stycznia o godzinie 10:10 na Cmentarzu Junikowskim w Poznaniu...

 

2021 Składki klubowe

Składki członkowskie na rok 2021.
 
Przypominamy że 31 stycznia jest ostatecznym terminem płatności składki za rok 2020.
Po tym terminie może grozić skreślenie z listy członków.
Wysokość składki to 90zł. Zniżka 50% przysługuje uczniom i studentom do lat 25

oraz emerytom i rencistom z co najmniej 10-letnim stażem członkowskim.
 
Wpłaty można można i trzeba dokonać przelewem na konto:
Santander Bank Polska S.A./Poznań 57 1090 1346 0000 0000 3400 0394
Automobilklub Wielkopolski, ul. Towarowa 35/37, 61-896 Poznań
tytuł wpłaty: "imię i nazwisko składka członkowska za rok 2021"
 
Dodatkowe informacje na: http://aw.poznan.pl/czlonkostwo

2020 Komunikaty GKSPiT oraz OKSPiT

Ukazały się komunikaty nr 9/2020 GKSPiT PZM oraz  nr 1/2020 OKSPiT
Obydwa komunikaty traktują o odwołaniu klasyfikacji rocznych
(krajowych i okręgowych) we wszystkich cyklach rajdów turystyczno -
nawigacyjnych, a w związku z tym, również odwołaniu
imprez  zakończenia
sezonu 2020.

Szczegóły w oryginalnych komunikatach dostępnych na stronach PZM
lub w plikach umieszczonych w załącznikach.

2020 Składki klubowe - przypomnienie


Przypominamy wszystkim członkom Automobilklubu Wielkopolski o konieczności
opłacenia składek członkowskich za bieżący rok kalendarzowy.

Przypominamy, że pełna składka wynosi 90 zł.
Uczniom i studentom do 25 roku życia przysługuje 50 % zniżka w składce członkowskiej,
Emerytom i rencistom legitymującym się co najmniej 10-letnim stażem członkowskim w Klubie przysługuje 50 % zniżka w składce członkowskiej

Jednocześnie informujemy, że oprócz wpłat w Biurze Automobilklubu Wielkopolski,
możemy dokonać wpłaty przelewem na konto

Santander Bank Polska S.A./Poznań 57 1090 1346 0000 0000 3400 0394
Automobilklub Wielkopolski, ul. Towarowa 35/37, 61-896 Poznań

tytuł wpłaty: "imię i nazwisko _składka członkowska za rok 2020"

Masz pytania lub wątpliwości? -> zadzwoń tel.500 120 670

2019.04.23 Walne Zgromadzenie Delegatów AW

W dniu 23.04.2019r. na Torze "Poznań" odbyło się
Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo – Wyborcze Delegatów Automobilklubu Wielkopolski.
W trakcie Zgromadzenia Delegaci dokonali wyboru Prezesa Klubu, którym został Bartosz Bieliński.

2019.01.03 AW - Informacja klubowa

 

 W związku z tragiczną i niespodziewaną śmiercią
Prezesa Roberta Werle, Zarząd Automobilklubu Wielkopolski
na swoim posiedzeniu w dniu 03.01.2019 r. powierzył
funkcję pełniącego obowiązki Prezesa Automobilklubu
Wielkopolski kol. Bartoszowi Bielińskiemu,
Wiceprezesowi ds. Sportu.