Automobilklub Wielkopolski

Delegatura Mosina

2018.12.27 ś.p. Robert Werle - Prezes AW

Automobilklub Wielkopolski ze smutkiem informuje, że w dniu 27.12.2018 r. w wyniku tragicznego wypadku poniósł śmierć
Robert Werle - Prezes Automobilklubu Wielkopolski 

ś.p. Robert Werle Robert Werle był absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego w Poznaniu – magistrem turystyki. Od blisko 40 lat był związany z Towarzystwem Krzewienia Kultury Fizycznej, Polskim Związkiem Motorowym i Automobilklubem Wielkopolski.

Od 1978 roku był aktywnym członkiem Polskiego Związku Motorowego, od 2007 roku członkiem Prezydium Zarządu Głównego PZM, a zarazem Przewodniczącym Głównej Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego PZM oraz Przewodniczącym Krajowego Komitetu Organizacyjnego Turniejów Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla dzieci i młodzieży. Od maja 2018 roku pełnił funkcję Wiceprezesa Zarządu Głównego Polskiego Związku Motorowego.

W 1980 roku był jednym z inicjatorów społecznego ruchu ratowników drogowych w Wielkopolsce. Do końca swoich dni był instruktorem ratownictwa drogowego i aktywnym ratownikiem.

Robert Werle był członkiem Automobilklubu Wielkopolski od 1978 roku, a od kwietnia 2006 roku nieprzerwanie jego Prezesem. To dzięki Jego zmysłowi organizacyjnemu oraz osobistemu zaangażowaniu we wszystkie działania, których się podejmował, Stowarzyszenie pomimo społeczno-ekonomicznych zmian otoczenia, zachowało swój charakter i jasno wytyczony cel funkcjonowania – rozwój sportu motorowego, turystyki motorowej oraz promowanie bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Zarządzanie majątkiem Automobilklubu Wielkopolski i Torem Poznań – jedynym profesjonalnym torem wyścigowym w Polsce, były nie lada wyzwaniem, ale i pasją zawodową Roberta Werle.
Zawsze był oddany Automobilklubowi Wielkopolski i uparcie dążący do realizacji ideałów, w które wierzył.

Pomimo, że nie był rodowitym poznaniakiem, to podstawą jego działania były cechy, które poznaniaków wyróżniają: solidność, pracowitość i gospodarność.

Za swoją pracę i działalność społeczną został wielokrotnie odznaczony, m. in.: Złotym Krzyżem Zasługi, Odznaką „Za Zasługi dla Sportu”, Odznaką Honorową „Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”, Medalem Witolda Celichowskiego, Medalem „Labor Omnia Vincit”, czy Tytułem „Zasłużony dla Polskiego Związku Motorowego”.

Kochający życie optymista, twardo stąpający po ziemi Prezes, bibliofil, miłośnik słowa i historii, wielbiciel motoryzacji, zakochany we wnuczce dziadek….

Cześć Jego pamięci!

Pogrzeb odbył się 11 stycznia 2019 roku na Cmentarzu Junikowskim w Poznaniu

2019.01.03 AW - Informacja klubowa

 

 W związku z tragiczną i niespodziewaną śmiercią
Prezesa Roberta Werle, Zarząd Automobilklubu Wielkopolski
na swoim posiedzeniu w dniu 03.01.2019 r. powierzył
funkcję pełniącego obowiązki Prezesa Automobilklubu
Wielkopolski kol. Bartoszowi Bielińskiemu,
Wiceprezesowi ds. Sportu.

2021.01.02 ś.p. Ewa Parysek - wspomnienie

Kto teraz powita nas uśmiechem,
kto serdecznie i ciepło porozmawia,
kto podzieli się swoim dobrem?
Jeżeli Ciebie już nie ma wśród nas,
to ciężkie i smutne dni dla nas wszystkich nastały.

Z wielkim smutkiem i żalem informujemy,
że 2 stycznia 2021
opuściła nasze rajdowo-motoryzacyjne towarzystwo,
opuściła nasze smutne teraz serca...

Ewa Parysek

członek Delegatury Mosina Automobilklubu Wielkopolski,
koleżanka, dla wielu przyjaciółka.

Nikt z nas nie przypuszczał, nikt nie zakładał, że ten
nowy 2021 rok tak niespodziewanie zdmuchnie płomień świecy twojego życia Ewo,
jednak mimo wszystko pozostaniesz w naszej pamięci na zawsze.

A każda następna impreza czy też rajdowe spotkanie,
od teraz nie będzie już nigdy takie samo, jak było z Tobą.
 — smutno

Pogrzeb odbył się w sobotę 16 stycznia o godzinie 10:10 na Cmentarzu Junikowskim w Poznaniu...

 

Krótka historia Delegatury

Automobilklub Wielkopolski to jedno z najstarszych stowarzyszeń w Polsce, założone 25 sierpnia 1923 roku. Klub liczący 87 lat rejestruje ponad 4000 członków i sympatyków działających w kilkudziesięciu Komisjach, Kołach i Delegaturach.

Jedną z najprężniej działających delegatur, bardzo widoczną w naszej Małej Ojczyźnie – Mosinie - jest Delegatura Mosina Automobilklubu Wielkopolski. Delegatura organizowała każdego roku kilka rajdów rodzinno – turystycznych. We współzawodnictwie kół i delegatur Automobilklubu Wielkopolski zajmowała zawsze czołowe miejsca, a w 1983 r. miejsce pierwsze. W 1989 r. na organizowanym przez Delegaturę Zlocie Kół i Delegatur w Nowym Dymaczewie wzięło udział ponad 100 osób. 

Założona została 12 października 1979 r. Pierwszym i jedynym przez 17 lat prezesem był Bolesław Szmyt. W swoim szczytowym okresie liczyła ona 77 członków. Delegatura organizowała każdego roku kilka rajdów rodzinno – turystycznych.

We współzawodnictwie kół i delegatur Automobilklubu Wielkopolski zajmowała zawsze czołowe miejsca, a w 1983 r. miejsce pierwsze. W 1989 r. na organizowanym przez Delegaturę Zlocie Kół i Delegatur w Nowym Dymaczewie wzięło udział ponad 100 osób. 

We wrześniu 1996 r. w związku z nagłą śmiercią Prezesa Delegatury Mosina Bolesława Szmyta i brakiem osoby wyrażającej zgodę na kierowanie Zarządem działalność Delegatury została zawieszona. Delegatura Mosina Automobilklubu Wielkopolski prowadziła również szkolenia w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego dla młodzieży i dorosłych, które kończyły się egzaminem na kartę rowerową i kartę woźnicy.

Delegatura Mosina swoją niezwykłą aktywnością jak i ciągłą obecnością wpisała się na stałe w krajobraz organizacji działających na naszym terenie.

Najnowsza historia Delegatury Mosina Automobilklubu Wielkopolski zaczyna się w kwietniu 2004 roku, kiedy to została reaktywowana , przez grupę zapaleńców i przy okazji wielkich miłośników czterech kółek jak i RAJDÓW – w każdej postaci. Wznowienie działalności Automobilklubu Wielkopolski na ziemi mosińskiej to stworzenie Koła Mosina. Najważniejszymi wydarzeniami są Mosińskie Mistrzostwa Motorowe – współorganizowane przez Urząd Miejski w Mosinie.

Po niespełna roku ponownie powstała Delegatura Mosina i wpisała się swoją działalnością w lokalne życie. Od tego czasu do dnia dzisiejszego reagując na ogromne potrzeby lokalnej społeczności organizujemy z roku na rok coraz większą ilość imprez. Najważniejszymi wydarzeniami są Mosińskie Mistrzostwa Motorowe – współorganizowane przez Urząd Miejski w Mosinie . Imprezy turystyczno-samochodowe  jak: Rajd Walentynkowy, Rajd Św. Krzysztofa, Rajd Pożegnanie lata, rajd związany tematycznie z corocznymi obchodami Dni Mosiny - Eleganta z Mosiny, Rajd z Miśkami,  niezwykle emocjonujący nocny Rajd w Ciemno na stałe wpisały się w klubowy i mosiński kalendarz ważnych wydarzeń. Każdego roku Delegatura Mosina wspiera znaną na całym świecie akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, organizując Mosiński Rajd Orkiestrowy.

Już od wielu lat członkowie Delegatury Mosina, sympatycy Delegatury jak i mieszkańcy Mosiny wspierają swoim udziałem i hojnością dzieci dla których różnymi dźwiękami i od wielu lat gra Orkiestra. Są to imprezy za każdym razem przyciągające rzesze stałych „bywalców” jak i „nowicjuszy”, którzy niejednokrotnie bardzo szybko dołączają do stałego grona uczestników i pasjonatów turystyki motorowej.  Wbrew pozorom nie polega ona tylko na wygodnej jeździe na fotelach pojazdu, wielokrotnie uczestnicy muszą się nabiegać w poszukiwaniu ukrytych zadań do wykonania  na trasie. Dodatkowo trzeba się wykazać różnorodnymi umiejętnościami i sprawnościami przy wykonywaniu licznych konkurencji rekreacyjnych przewidzianych na trasie danego rajdu. Niezwykle istotne i bardzo wciągające jest też to, że trasa do przejechania na każdym rajdzie jest przedstawiona w inny sposób, który czasami na odprawie przed rajdem brzmi bardzo groźnie i przerażająco. Jednak zazwyczaj w trakcie jazdy wychodzi że nie taki diabeł straszny jak go malują...

Co roku podczas Święta Zmarłych członkowie Delegatury Mosina Automobilklubu Wielkopolski, kierują ruchem samochodowym w okolicach cmentarza mosińskiego oraz wspomagają lokalne służby porządkowe.

W 2009 roku powstała przy Delegaturze Sekcja Ratowników Drogowych, której zadaniem jest propagowanie idei związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego i pierwszą pomocą przedmedyczną. 

Delegatura Mosina Automobilklubu Wielkopolski, włącza się również w prezentację dorobku klubowego w organizowanym od wielu lat i znanym nie tylko w Mosinie festynie – „Szeroko na Wąskiej”. Jest to inicjatywa Urzędu Miejskiego w Mosinie, gdzie w samym centrum miasta na 300 m2 powierzchni Automobilklub Wielkopolski Delegatura Mosina prezentował filmy z zakresu bezpieczeństwa ruchu, udostępniał symulator zderzeń, akademię nauki jazdy, gry i zabawy tematyczne oraz różne ciekawe i interesujące konkursy.

Delegatura Mosina współorganizowała również trzykrotnie rundy Mistrzostw Polski w Nawigacji i Turystyce. Wspomagała organizację kilkunastu w ciągu roku rajdów samochodowych; oraz gościła uczestników Międzynarodowego Festiwalu Porsche. Od kilku lat organizujemy na zlecenie Polskiego Związku Motorowego rundy Turystycznego Pucharu Polski, Nawigacyjnego Pucharu Polski, Okręgowego Pucharu Zmotoryzowanych Turystów oraz Popularnych Samochodowych Mistrzostw Okręgu PZM.

Miłośnicy motoryzacyjnej zabawy z Delegatury Mosina biorą udział w rajdowych rundach Mistrzostw Polski i Europy. Wielokrotnie  z niemałym powodzeniem startowali w Turystycznych  Motorowych  Mistrzostwach Polski, Turystycznym Pucharze  Polski, Nawigacyjnych Samochodowych Mistrzostwach Polski czy Nawigacyjnym Konkursie Europy Centralnej. Bez Was drodzy uczestnicy wszystkich tych wydarzeń – cała nasza praca i zaangażowanie nie miałyby najmniejszego sensu. Nie sposób wymienić wszystkich działań Automobilklubu Wielkopolski Delegatura Mosina.  

Pełni radości z dotychczasowego naszego działania, misji, jaką staramy się tutaj wypełniać i która daje nam olbrzymią radość oraz satysfakcję  mobilizując i motywując do nieustannego działania na obszarze naszej Małej Ojczyzny jaką jest Mosina -  dziękujemy ogromnie wszystkim za wsparcie, pomoc i przede wszystkim uczestnictwo we wszystkich wydarzeniach, których jesteśmy organizatorem.