Automobilklub Wielkopolski

Delegatura Mosina

Krótka historia Delegatury

Automobilklub Wielkopolski to jedno z najstarszych stowarzyszeń w Polsce, założone 25 sierpnia 1923 roku. Klub liczący 87 lat rejestruje ponad 4000 członków i sympatyków działających w kilkudziesięciu Komisjach, Kołach i Delegaturach.

Jedną z najprężniej działających delegatur, bardzo widoczną w naszej Małej Ojczyźnie – Mosinie - jest Delegatura Mosina Automobilklubu Wielkopolski. Delegatura organizowała każdego roku kilka rajdów rodzinno – turystycznych. We współzawodnictwie kół i delegatur Automobilklubu Wielkopolski zajmowała zawsze czołowe miejsca, a w 1983 r. miejsce pierwsze. W 1989 r. na organizowanym przez Delegaturę Zlocie Kół i Delegatur w Nowym Dymaczewie wzięło udział ponad 100 osób. 

Założona została 12 października 1979 r. Pierwszym i jedynym przez 17 lat prezesem był Bolesław Szmyt. W swoim szczytowym okresie liczyła ona 77 członków. Delegatura organizowała każdego roku kilka rajdów rodzinno – turystycznych.

We współzawodnictwie kół i delegatur Automobilklubu Wielkopolski zajmowała zawsze czołowe miejsca, a w 1983 r. miejsce pierwsze. W 1989 r. na organizowanym przez Delegaturę Zlocie Kół i Delegatur w Nowym Dymaczewie wzięło udział ponad 100 osób. 

We wrześniu 1996 r. w związku z nagłą śmiercią Prezesa Delegatury Mosina Bolesława Szmyta i brakiem osoby wyrażającej zgodę na kierowanie Zarządem działalność Delegatury została zawieszona. Delegatura Mosina Automobilklubu Wielkopolski prowadziła również szkolenia w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego dla młodzieży i dorosłych, które kończyły się egzaminem na kartę rowerową i kartę woźnicy.

Delegatura Mosina swoją niezwykłą aktywnością jak i ciągłą obecnością wpisała się na stałe w krajobraz organizacji działających na naszym terenie.

Najnowsza historia Delegatury Mosina Automobilklubu Wielkopolski zaczyna się w kwietniu 2004 roku, kiedy to została reaktywowana , przez grupę zapaleńców i przy okazji wielkich miłośników czterech kółek jak i RAJDÓW – w każdej postaci. Wznowienie działalności Automobilklubu Wielkopolski na ziemi mosińskiej to stworzenie Koła Mosina. Najważniejszymi wydarzeniami są Mosińskie Mistrzostwa Motorowe – współorganizowane przez Urząd Miejski w Mosinie.

Po niespełna roku ponownie powstała Delegatura Mosina i wpisała się swoją działalnością w lokalne życie. Od tego czasu do dnia dzisiejszego reagując na ogromne potrzeby lokalnej społeczności organizujemy z roku na rok coraz większą ilość imprez. Najważniejszymi wydarzeniami są Mosińskie Mistrzostwa Motorowe – współorganizowane przez Urząd Miejski w Mosinie . Imprezy turystyczno-samochodowe  jak: Rajd Walentynkowy, Rajd Św. Krzysztofa, Rajd Pożegnanie lata, rajd związany tematycznie z corocznymi obchodami Dni Mosiny - Eleganta z Mosiny, Rajd z Miśkami,  niezwykle emocjonujący nocny Rajd w Ciemno na stałe wpisały się w klubowy i mosiński kalendarz ważnych wydarzeń. Każdego roku Delegatura Mosina wspiera znaną na całym świecie akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, organizując Mosiński Rajd Orkiestrowy.

Już od wielu lat członkowie Delegatury Mosina, sympatycy Delegatury jak i mieszkańcy Mosiny wspierają swoim udziałem i hojnością dzieci dla których różnymi dźwiękami i od wielu lat gra Orkiestra. Są to imprezy za każdym razem przyciągające rzesze stałych „bywalców” jak i „nowicjuszy”, którzy niejednokrotnie bardzo szybko dołączają do stałego grona uczestników i pasjonatów turystyki motorowej.  Wbrew pozorom nie polega ona tylko na wygodnej jeździe na fotelach pojazdu, wielokrotnie uczestnicy muszą się nabiegać w poszukiwaniu ukrytych zadań do wykonania  na trasie. Dodatkowo trzeba się wykazać różnorodnymi umiejętnościami i sprawnościami przy wykonywaniu licznych konkurencji rekreacyjnych przewidzianych na trasie danego rajdu. Niezwykle istotne i bardzo wciągające jest też to, że trasa do przejechania na każdym rajdzie jest przedstawiona w inny sposób, który czasami na odprawie przed rajdem brzmi bardzo groźnie i przerażająco. Jednak zazwyczaj w trakcie jazdy wychodzi że nie taki diabeł straszny jak go malują...

Co roku podczas Święta Zmarłych członkowie Delegatury Mosina Automobilklubu Wielkopolski, kierują ruchem samochodowym w okolicach cmentarza mosińskiego oraz wspomagają lokalne służby porządkowe.

W 2009 roku powstała przy Delegaturze Sekcja Ratowników Drogowych, której zadaniem jest propagowanie idei związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego i pierwszą pomocą przedmedyczną. 

Delegatura Mosina Automobilklubu Wielkopolski, włącza się również w prezentację dorobku klubowego w organizowanym od wielu lat i znanym nie tylko w Mosinie festynie – „Szeroko na Wąskiej”. Jest to inicjatywa Urzędu Miejskiego w Mosinie, gdzie w samym centrum miasta na 300 m2 powierzchni Automobilklub Wielkopolski Delegatura Mosina prezentował filmy z zakresu bezpieczeństwa ruchu, udostępniał symulator zderzeń, akademię nauki jazdy, gry i zabawy tematyczne oraz różne ciekawe i interesujące konkursy.

Delegatura Mosina współorganizowała również trzykrotnie rundy Mistrzostw Polski w Nawigacji i Turystyce. Wspomagała organizację kilkunastu w ciągu roku rajdów samochodowych; oraz gościła uczestników Międzynarodowego Festiwalu Porsche. Od kilku lat organizujemy na zlecenie Polskiego Związku Motorowego rundy Turystycznego Pucharu Polski, Nawigacyjnego Pucharu Polski, Okręgowego Pucharu Zmotoryzowanych Turystów oraz Popularnych Samochodowych Mistrzostw Okręgu PZM.

Miłośnicy motoryzacyjnej zabawy z Delegatury Mosina biorą udział w rajdowych rundach Mistrzostw Polski i Europy. Wielokrotnie  z niemałym powodzeniem startowali w Turystycznych  Motorowych  Mistrzostwach Polski, Turystycznym Pucharze  Polski, Nawigacyjnych Samochodowych Mistrzostwach Polski czy Nawigacyjnym Konkursie Europy Centralnej. Bez Was drodzy uczestnicy wszystkich tych wydarzeń – cała nasza praca i zaangażowanie nie miałyby najmniejszego sensu. Nie sposób wymienić wszystkich działań Automobilklubu Wielkopolski Delegatura Mosina.  

Pełni radości z dotychczasowego naszego działania, misji, jaką staramy się tutaj wypełniać i która daje nam olbrzymią radość oraz satysfakcję  mobilizując i motywując do nieustannego działania na obszarze naszej Małej Ojczyzny jaką jest Mosina -  dziękujemy ogromnie wszystkim za wsparcie, pomoc i przede wszystkim uczestnictwo we wszystkich wydarzeniach, których jesteśmy organizatorem.